Welonka

Karaś złoty - Carassius auratus auratus Syn. Karaś ozdobny, złota rybka, welonka

Karaś złoty - Carassius auratus auratus Syn. Karaś ozdobny, złota rybka, welonka skan admin

Ojczyzna i
Morfologia:
Karaś srebrzysty występuje w Europie i Azji. W wyniku wielowiekowych selekcji złocistej formy karasia srebrzystego w Chinach, Japonii i Korei uzyskano liczne okazy, które charakteryzują się różnorodnością barw (albinos, żółta, czerwona, czarna) i zróżnicowaną budową płetw. Istnieje obecnie aż 126 odmian hodowlanych karasia ozdobnego. Dla przykładu: teleskop, welon, kometa, pyzatek, lwia główka, jajoryb. Długość ciała karasia ozdobnego 20 cm i więcej. Samiec w okresie tarła ma widoczne na pokrywach skrzelowych białe brodawki. V samicy okolica odbytu uwypukla się.
Hodowla: Akwarium duże. Ilość ryb dobrać tak, aby na 1 centymetr długości ryby przypadało 2 1 wody. Woda lekko kwaśna o temperaturze 15-20°C. Karasie ozdobne są bardzo wytrzymałe na spadki temperatury nawet w pobliże 0° C, warunek jeden - musi się to dziać stopniowo w ciągu kilku dni. Z tego powodu mogą być hodowane w otwartych basenach ogrodowych, gdzie łatwo jest je rozmnożyć. Wskazane jest mocne oświetlenie zbiornika, co wpływa korzystnie na wykształcenie się barw. Karasie są rybami spokojnymi, lecz ryją w podłożu, dlatego powinno się stosować filtry o dużej wydajności, a rośliny należy dobrze umocować w gruncie. Każdy pokarm jest chętnie przyjmowany, u dorosłych osobników z przewagą roślinnego (parzona sałata, płatki owsiane, gotowana kasza). Młode rybki wymagają więcej pokarmu zwierzęcego (rozwielitki, gotowatne mięso, siekane dżdżownice).
Rozmnażanie: Najlepiej w zbiorniku dużym bez podłoża, z roślinami pierzastymi przymocowanymi do dna kamieniami. Poziom wody niski 20-25 cm, temperatura 22-24°C, pH 6,8. Do akwarium rozpłodowego wpuszczamy dwa samce i samicę. Ikra w ilości do kilku tysięcy sztuk zostaje rozrzucona i wówczas tarlaki odławiamy. Młode lęgną się po 3-6 dniach, a po dalszych dwóch zaczynają pływać. Dokarmiamy je drobnym planktonem i glonami. Należy pamiętać, że zadowalające efekty hodowlane daje rozmnażanie ryb rasowych. Mimo to w każdym wylęgu większość narybku nie będzie odpowiednio wykształcona. Nie bójmy się selekcji. Lepiej mieć kilka pięknych okazów niż setki małowartościowych rybek.
 
Domena dla Przedszkola | Skawina.com - domena Skawina | Skup samochodów