Sukcesy hodowlane • Brzanka różowa
  skan admin
  Tyle książka - Zbiornik średniej wielkości bez podłoża z wodą o temperaturze 24° C. Dwa samce wycierają jedną samicę wśród roślin pływających. Po tarle dorosłe ryby odławiamy. Z ikry w ilości ok. 500 sztuk lęgną się larwy po 48 godzinach. Gdy narybek zacznie pływać, podajemy mu larwy oczlików, suchy pokarm pyłkowy, glony.
  Moje doświadczenie - Akwarium 5 litrowe bez podłoża z wodą o temperaturze około 24° C (zazwyczaj miewałem 26° C). Dwa samce wycierają jedną samicę wśród roślin pływających (jak nie miałem roślin pływających to dawałem małe kryptokoryny lub zupełnie gołe akwarium). Po tarle dorosłe ryby szybko odławiałem, bo zjadają ikrę. Larwy są wielkości ... pyłku. Trudno karmić to małe draństwo, ale ... jak już miałem za sobą 2-3 lęgi to doszedłem do wprawy. Karmiłem je suchym roztartym na pyłek pokarmem i żółtkiem jaj kurzych ugotowanym na twardo i też roztartym na pyłek. Gdy młode ryby karmi się żółtkami to bardzo szybko rosną i od razu można rozróżnić płeć - samice jasnoróżowe, samce ciemnoróżowe. Ryba bardzo łatwa w hodowli i rozmnażaniu.

 • Danio pręgowany
  Danio pręgowany - Danio rerio Syn. Brachydanio rerio Danio pręgowany - Danio rerio Syn. Brachydanio rerio fot. admin

  Danio pręgowany - Danio rerio Syn. Brachydanio rerio
  fot. schilon
  Tyle książka - Akwarium małe - dla dwóch samców i samicy, większe - dla tarła grupowego. Dno zbiornika powinno być pokryte mchem wodnym. Woda o temperaturze 26° C i pH 7. Samica składa około 200 sztuk ikry, z której wylęga się narybek między drugim a dziewiątym dniem od momentu tarła. Gdy małe rybki zaczną pływać, należy rozpocząć dokarmianie bardzo drobnym planktonem, później coraz większym pokarmem zwierzęcym i drobnym suchym.
  Moje doświadczenie - 0!!! (słownie zero) doświadczenia w hodowli tej pięknej rybki. A poważnie. Będąc młodym i niedoświadczonym, acz zapalonym akwarystą chciałem się bardzo wykazać i po wyczytaniu w mądrych książkach i zaobserwowaniu "tego" ważnego momentu w życiu zwierząt zrobiłem jak napisali. Zrobiły co miały zrobić, wyciągnąłem, i po kilku dniach wylęgły się. Te "mało widoczne włoski" po kilkunastu dniach totalnego braku zainteresowania z mojej strony "dały sobie ze mną spokój".

 • Glonojad
  fot. rafflex

  Tyle książka - Można przeprowadzać w akwarium hodowlanym. W umieszczonej na dnie zbiornika rurce drenarskiej samica składa ikrę w ilości do 100 sztuk. Samiec opiekuje się jajami i narybkiem. Młode rybki wylęgają się po 4-5 dniach i są bardzo duże. Po dalszych 7 dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wykarmienie narybku nie przedstawia trudności, gdy zapewnimy wcześniejszy intensywny rozwój glonów.
  Moje doświadczenie - Bardzo łatwa i niewymagająca ryba w hodowli i rozmnażaniu. Mając dobraną parę (bardzo ważne) miałem od 3 do 4 miotów rocznie. Młode w zależności od wielkości (wieku) samicy są wielkości od 7 mm do 10 mm. Ich ilość waha się w zależności od ilości przebytych lęgów samicy od kilku, kilkunastu sztuk w pierwszym lęgu do kilkudziesięciu (a nawet 100), w miarę dorastania samicy. Ryby mnożyły mi się w różnych miejscach: za filtrem z gąbki, w rurce PCV, zameczku, skałce, doniczce ceramicznej. Obecnie lubią tylko imitację korzenia postawionego w pionie z dwoma otworami wejściowymi i małą szczeliną na dole. Korzeń jest tak ustawiony aby woda wypływająca z filtra zewnętrznego na jednym końcu akwarium wymuszała ruch w nim na drugim końcu akwarium w kierunku od dołu do góry. Skałka natomiast była ustawiona na środku akwarium ale też z wymuszonym obiegiem wody.

 • Gupik
  fot. admin

  Tyle książka - Samicę z zaawansowaną ciążą, co rozpoznajemy po zaokrąglanych kształtach brzucha i trójkącie nad płetwą odbytową, który staje się coraz większy i ciemniejszy w miarę zbliżania się terminu porodu, przenosimy do specjalnej klatki lęgowej lub akwarium rozrodowego. Akwarium takie winno być obsadzone pierzastymi roślinami ułatwiającymi schronienie się młodemu narybkowi. Matkę po porodzie odławiamy. Małe rybki są wszystkożerne. Zjadają również glony, o których rozwój powinniśmy zatroszczyć się wcześniej.
  Moje doświadczenie - Mnożyły się na potęgę jak i gdzie chciały. Na początku wyławiałem samice, ale potem przestałem. Pozwalałem trochę zarosnąć akwarium i ... ryby mnożyły się, dorastały, rozmnażały się, a młode dorastały ... itd, itd. Ryb była cała masa (około 75 dorosłych par i cała masa młodych w różnym wieku w 45 litrowym akwarium) i przechodziły naturalną selekcję.

 • Mieczyk biały
  Tyle książka - Z
  Moje doświadczenie - Mnożą się niezbyt łatwo. Rozmnażałem je tak jak mieczyka czerwonego.

 • Mieczyk czarny
  Tyle książka - Z
  Moje doświadczenie - Mnożą się trudno. Muszą mieć spokój. Rozmnażałem je tak jak mieczyka czerwonego.

 • Mieczyk czerwony
  skan admin

  Tyle książka - Samicę z zaawansowaną ciążą należy przenieść do akwarium lęgowego. Po trwającej 4-5 tygodni ciąży rodzi się do 250 młodych. W związku z występującym kanibalizmem samica po porodzie powinna być odłowiona. Narybek jest wszystkożerny (roztarty suchy pokarm, drobny plankton i glony).
  Moje doświadczenie - Mnożą się łatwo (najłatwiej ze wszystkich mieczyków). Na początku wyławiałem samice, ale potem przestałem. Miałem w akwarium wgłębkę (którą teraz trudno dostać). Swobodnie pływając tworzyła na powierzchni wody warstwę o grubości około 4 cm, w której chowały się młode. Gdy samica się już okociła wyławiałem bez większych problemów młode z tego naturalnego kotnika, bo pływały przy powierzchni wody.

 • Molinezja

  Molinezja ostrousta - Poecilia sphenops Syn. Molienisia ostrousta
  fot. schilon

  Tyle książka - Przed porodem samicę należy przenieść do akwarium lęgowego, która wcześniej przygotowujemy powodując intensywny rozwój roślin i glonów. Po 5-6 tygodniowej ciąży młode w ilości ok. 50 sztuk rodzą się przejawiając od razu duży apetyt, który należy zaspokoić suchym pokarmem drobno roztartym, glonami i drobnym planktonem.
  Moje doświadczenie - Trudna i niewdzięczna w hodowli i rozmnażaniu ryba. Nie dość, że nie chciała się rozmnażać to jeszcze tylko niewielki odsetek młodych przeżywał. Nigdy więcej jej nie będę hodował.