Kirysek

Kirysek lamparci - Corydoras julii

Kirysek lamparci - Corydoras julii skan admin

Kirysek pstry - Corydoras paleatus

Kirysek pstry - Corydoras paleatus fot. rafflex

Ojczyzna: Brazylia, obszar La Pląta.
Morfologia: Długość do 7,5 cm. Ciało krępe. Grzbiet oliwkowobrunatny, boki tułowia Jasnozielone z metalicznym połyskiem. Na całym ciele znajdują się nieregularne ciemne plamy. Znana jest forma albinotyczna. Samiec jest mniejszy i ma ostro zakończoną płetwę grzbietową.
Hodowla: Akwarium średniej wielkości z ciemnym kamienistym podłożem, obsadzonym gęsto roślinami o dużych liściach, (zacienienie). Woda o twardości 5-10°N, pH - 7 i temperaturze 18-20°C. Pokarm przyjmowany jest z dna: rureczniki, płatki owsiane, opadły suchy pokarm.
Rozmnażanie: Jak u kiryska spiżowego.

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus

Kirysek spiżowy - Corydoras aeneus skan admin

Ojczyzna: Wenezuela, Brazylia, Trinidad.
Morfologia: Długość do 7 cm. Ciało krępe, koloru żółtobrązowego z wyraźnym metalicznym połyskiem. W zależności od oświetlenia może mienić się innymi barwami. Obok pyska cztery wąsy. Samiec ma płetwę grzbietową ostro zakończoną, samica posiada bardziej wydatny brzuch.
Hodowla: Akwarium średniej wielkości lub duże, gęsto obsadzone roślinami z naturalnymi kryjówkami. Oświetlenie zbiornika skąpe. Woda odstana, średnio twarda o pH 7 i temperaturze 18-22°C. Ryba wszystkożerne, szczególnie lubi rureczniki i doniczkowce pobierając je z dna.
Rozmnażanie: Można prowadzić w akwarium hodowlanym w grupie kirysków: dwie samice i trzech do pięciu samców. Najczęściej tarło odbywa się w lutym - marcu, sierpniu - wrześniu. Woda powinna być czysta o twardości 5-10°N i temperaturze 24°C. Zapłodnienie ikry następuje w kieszonce utworzonej przez płetwy piersiowe samicy. Następnie samica przykleja ikrę do ściany akwarium lub liści roślin podwodnych. Zbiornik należy wówczas zaciemnić, a tarlaki - mimo że nie zjadają ikry - wyłowić. Młode wylęgają się po 6 dniach, a po dalszych 2 dniach należy je dokarmiać węgorkami i siekanymi doniczkowcami.
 
Domena dla Przedszkola | Skawina.com - domena Skawina | Skup samochodów