Glonojad

Wąsacz kolczasty - Ancistrus multispinnis

Wąsacz kolczasty - Ancistrus multispinnis fot. rafflex

Ojczyzna: Północna część Ameryki Południowej.
Morfologia: Długość do 15 cm. Ciało spłaszczone grzbieto-brzusznie szerokie w okolicy głowy, zwężające się w kierunku ogona. Pysk dolny zaopatrzony w przyssawkę umożliwiającą zeskrobywanie glonów. Kolor ciała brązowobrunatny z licznymi drobnymi, jasnymi plamami. Samiec posiada na głowie liczne wyrostki skórne długości do 2 cm.
Hodowla: Akwarium duże. Samce wyznaczają swoje rewiry i bronią ich, dlatego w jednym zbiorniku nie powinno się trzymać dużo ryb tego gatunku. Dno basenu powinno mieć naturalne kryjówki. Woda o temperaturze około 25°C, choć znoszą spadki do 20°, twardość i pH bez znaczenia. Jedzą glony i resztki miękkiego pokarmu, który opadnie na dno. Można również podawać obrany surowy ogórek pozbawiony nasion.
Rozmnażanie: Można przeprowadzać w akwarium hodowlanym. W umieszczonej na dnie zbiornika rurce drenarskiej samica składa ikrę w ilości do 100 sztuk. Samiec opiekuje się jajami i narybkiem. Młode rybki wylęgają się po 4-5 dniach i są bardzo duże. Po dalszych 7 dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wykarmienie narybku nie przedstawia trudności, gdy zapewnimy wcześniejszy intensywny rozwój glonów.
 
Domena dla Przedszkola | Skawina.com - domena Skawina | Skup samochodów