Bocja wspaniała

Bocja wspaniała - Chromobotia macracanthus syn. Botia macracanthus

Bocja wspaniała - Chromobotia macracanthus syn. Botia macracanthus fot. wiki

Ojczyzna: Sumatra i Borneo.
Hodowla: Środowisko życia - słodkowodne zbiorniki wodne o zamulonym dnie, temperaturze 24-28 °C, twardości 5-10 °n i odczynie pH 6,0 - 7,5.

Bocja wspaniała żywi się zarówno pokarmem roślinnym jak i zwierzęcym, z pasją pożera ślimaki wodne. W warunkach naturalnych ryby osiągają wielkość 30 cm, w warunkach akwariowych rzadko przekraczają 20 cm. Największą aktywność rybki wykazują o zmierzchu i w ciągu nocy. Cechą charakterystyczną wszystkich bocji są 4 pary wąsów znajdujące się w okolicach otworu gębowego.

Bocja wspaniała jest rybą stadną, której hodowla wymaga stosunkowo dużych zbiorników. Przetrzymywanie tych ryb w zbiornikach o pojemności poniżej 50 l i w ilosciach poniżej 3-4 sztuk jest niewskazane. W towarzystwie ryby są ciekawskie, wykazują dużą aktywność, rybki trzymane pojedynczo są ospałe, mogą również zachowywać się agresywnie. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością oraz powinno posiadać szereg kryjówek w postaci zatopionych korzeni, skorup orzechów kokosowych itp.
Rozmnażanie: Bocja wspaniała uchodzi za rybę nierozmnażalną w warunkach akwariowych (wędruje w celu odbycia tarła) jednak jej rozmnażanie jest możliwe przy zastosowaniu hormonów. Bocja jest rybą stosunkowo drogą i z tego powodu dość powszechnie stosowaną przez hodowców praktyką jest ubezpłodnienie młodych ryb za pomocą akwarystycznych środków leczniczych podawanych w dawkach znacznie przekraczających zalecenia producenta.
 
Domena dla Przedszkola | Skawina.com - domena Skawina | Skup samochodów