Barwniak czerwonobrzuchy

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Syn. Pelmatochromis pulcher

Barwniak czerwonobrzuchy - Pelvicachromis pulcher Syn. Pelmatochromis pulcher skan admin

Ojczyzna: Delta Nigru i dolny bieg Kalbaru.
Morfologia: Długość do 8 cm. Samica mniejsza. Ciało zielonobrunatne z niebieskim połyskiem. Wzdłuż boków biegnie ciemny pas. Na brzuchu duża purpurowa plama. Płetwa grzbietowa duża. U samca z tyłu ciemne, jasno obrzeżone plamy, płetwy ostro zakończone. Istnieje kilka odmian barwnych.
Hodowla: Zbiornik duży z grubą warstwą żwiru, kamieni i naturalnych kryjówek. Można umieścić kępy delikatnych roślin, bo ryba ta ich nie niszczy. Woda o temperaturze 23-26°C, pH 6-6,5 i twardości 3-6°N z dodatkiem soli kuchennej (15-20 g na 10 1 wody). Nie toleruje "starej wody" - okresowo wymieniać 1/5 objętości. Przyjmuje każdy pokarm, ale musi być urozmaicony. Ryby mogą być wobec siebie agresywne.
Rozmnażanie: Akwarium średniej wielkości z wodą o temperaturze 26°C. Ryby przed tarłem przybierają szatę godową. Dobrana para wyciera się w doniczce umieszczonej na dnie zbiornika. Ikrą opiekuje się samica. Młode lęgną się po trzech dniach, a po sześciu zaczynają opuszczać gniazdo. W tym czasie rodzice opiekują się narybkiem. Dokarmiać go należy drobnym planktonem, roztartym gotowanym żółtkiem lub suchym roztartym pokarmem.
 
Domena dla Przedszkola | Skawina.com - domena Skawina | Skup samochodów