Amano

Krewetka karłowata Amano - Caridina multidentata (dawniej: Caridina japonica)

Krewetka karłowata Amano - Caridina multidentata (dawniej: Caridina japonica) fot. wiki

Ojczyzna: Żyje w rzekach południowej części centralnej Japonii.
Hodowla: Przezroczysty karapaks z czarną linią biegnącą wzdłuż grzbietu, nakrapiany na bokach ciemnymi plamkami średnicy ok. 0,3 mm. Samice łatwo odróżnić od samców - plamki u samic przypominają kreski, u samców są okragłe i nieregularnie rozmieszczone. Caridina multidentata zamiast szczypiec ma drobne włoski na odnóżach służące do pobierania pokarmu.

Samce do 3,8 cm, samice do 4 cm, choć spotyka się większe (do 5 cm) osobniki. Samice mają większy odwłok i są grubsze. Temp. ok 25 st. Toleruje szeroki zakres twardości wody (od 2 GH do 20 GH) i pH (5,8 - 8).

Zarośnięte akwarium z licznymi kryjówkami w postaci np. korzeni, skałek. Caridina multidentata lubi lekki prąd wody. Pokarm - glony, pokarmy sztuczne ze spiruliną. Larwy owadów. Warzywa, owoce. Zjada również detrytus. Stadko tych krewetek szybko upora się z padniętą rybą (niewielką) w akwarium. C. multidentata potrzebuje dużej ilości pokarmu i nie powinna być zbyt długo głodzona. Choć przyjmuje każdy rodzaj pokarmu, powinno się dopilnować by menu składało się raczej z dużej ilości pokarmu roślinnego.
Rozmnażanie: Przeobrażenie zupełne. Samica nosi jaja w ilości 2000 sztuk przez 6 tygodni. W naturze świeżo wyklute larwy spływają do morza, gdzie dorastają do ok. 1cm, po czym wracają z powrotem do rzek by łączyć się w pary. C. multidentata przechodzi dziewięć przeobrażeń larwalnych. Cykl larwalny trwa ok. jednego miesiąca. Dokładny opis rozrodu Caridina multidentata dostępny jest pod linkiem: http://www.aquadesign.pl/artykuly_html/AAmanosbreeding.htm
 
Domena dla Przedszkola | Skawina.com - domena Skawina | Skup samochodów